Piast Gliwice w raporcie Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu 2016

22
lip
"Piast Gliwice w 2015 roku osiągnął 1,4 miliona złotych zysku netto. Warto odnotować, że w 2014 zysk ten wynosił jedynie 222 tysiące PLN, zaś w 2013 była to strata netto w wysokości 4,7 miliona złotych. Gliwiczanom udało się ten cel osiągnąć pomimo wzrostu kosztów operacyjnych aż o 12% w stosunku do roku 2014" - głosi raport Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu opublikowany przez Ekstraklasę i firmę EY, jednego z czterech największych na świecie audytorów Ekstraklasy.
 
Firma doradcza EY i Ekstraklasa S.A. już po raz ósmy opublikowały raport „Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu”. Zawiera on między innymi ranking biznesowy 16 klubów Ekstraklasy za sezon 2015/2016. Kibice piłki nożnej znajdą w nim wszelkie informacje o klubowych osiągnięciach sportowych, marketingowych i medialnych w sezonie 2015/2016. Do tego doradcy EY opisali sytuację finansową każdego z klubów (za wyjątkiem Bruk-Betu, która nie udostępniła danych) w roku 2015.
 
Niebiesko-Czerwoni w raporcie biznesowym Ekstraklasy zajęli dwunaste miejsce - notując awans o jedną pozycję względem poprzedniego roku, warto jednak zaznaczyć, że gdyby dotacja z urzędu miasta wliczana byłaby do klasyfikacji finansowej - tak jak do przychodów innych klubów wliczane są kwoty pochodzące z umów na promocję miasta -  Piast zająłby wyższe miejsce.
 
 










Pierwszy raz w historii Ekstraklasa SA wskazała również, ile dokładnie wyniosą wynagrodzenia klubów. Środki finansowe przeznaczone dla klubów dzielone są w następujący sposób; 56% to kwota stała dzielona między 16 klubów w tym 12 mln dofinansowania z przeznaczeniem na szkolenie młodzieży w klubach, 18% to kwota dzielona proporcjonalnie w zależności od wyniku sportowego w bieżącym sezonie, 18% to kwota dzielona proporcjonalnie w zależności od miejsca w rankingu historycznym (ranking obowiązuje od sezonu 2014/2015 i docelowo obejmował będzie 5 ostatnich sezonów), 6,5% to kwota dzielona między 3 najlepsze kluby w bieżącym sezonie oraz 4 zespół grający w rozgrywkach UEFA, 1,5% to kwota dzielona po równo między 8 klubów (tzw. opłata solidarnościowa dzielona między kluby grupy spadkowej).
 
W sezonie 2015/2016 Ekstraklasa wypłaciła Piastowi Gliwice 11 366 068 zł. Kwota ta może robić wrażenie, gdyż jest zdecydowanie najwyższą, jaką Piast kiedykolwiek otrzymał. Środki te wypłacane były Piastowi w kilku transzach i stanowiły podstawę budżetu klubu w sezonie 2015/2016 roku, który wyniósł 25,9 mln PLN (to plasuje klub na 9. miejscu w Ekstraklasie pod względem wielkości budżetu). 
 
Oprócz dotacji miejskich i przychodów z transmisji meczów Piasta, największym źródłem wpływów do klubowej kasy były wpływy ze sponsoringu i reklamy, które wyniosły 4,2 mln PLN. To niemal 23% więcej niż w poprzedniej edycji rankingu.. Wzrosły również przychody z dnia meczowego, które wyniosły 1,6 mln PLN. To wzrost o 93% w porównaniu z rokiem 2014. 
 
Analizowano również udział kapitału obcego w całkowitym kapitale firmy. Wskaźnik ten świadczy  o poziomie zadłużenia klubu (im współczynnik jest niższy tym lepiej). Dla Piasta wskaźnik ten wyniósł 1,75 i był to szósty najlepszy wynik wśród klubów Ekstraklasy, znacznie poniżej średniej wynoszącej blisko 2,9. Wskaźnik uległ poprawie w stosunku do roku 2014 o 30%. 
 
 
 
 
Zestawienie wykazało również, iż Niebiesko-Czerwoni w minionym sezonie po raz drugi z rzędu osiągnęli zysk netto - 1,4 mln PLN. „Warto odnotować, że w 2014 wynosił on jedynie 222 tysiące, zaś w 2013 była to strata netto w wysokości 4,7 miliona złotych. Gliwiczanom udało się ten cel osiągnąć pomimo wzrostu kosztów operacyjnych aż o 12% w stosunku do roku 2014” - głosi raport. Gliwiczanie tym samym znaleźli się w gronie siedmiu klubów Ekstraklasy, które również rok obrotowy zamknęły na plus. 
 
W 2015 roku Piast zdecydował się na przebudowę kadry co wiązało się z dużymi wydatkami finansowymi. Wynagrodzenia dla piłkarzy wzrosły o 17% w stosunku do roku 2014. Koszt wynagrodzeń zawodników na jeden zdobyty punkt w 2015 roku wyniósł 155 tys. PLN, ale był niższy o niemal 22 tys. PLN w stosunku do roku 2014 i o 29,7 tys. PLN mniejszy niż średnia dla wszystkich klubów Ekstraklasy. 
 
Wicemistrz Polski w klasyfikacji marketingowo-medialnej rankingu biznesowego zajął miejsce dziewiąte. Poprawił się pod tym względem o 3 pozycje w porównaniu z poprzednią edycją raportu Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu.
„Gdy Gliwice, po siedmiu kolejkach z przewagą sześciu punktów nad Cracovią, stały się miastem lidera. Nazwiska piłkarzy poznała cała Polska, Piast postanowił to wykorzystać rozpoczynając promocję klubu. W czasie trwania akcji „Mam podpis lidera” skierowanej do najmłodszych kibiców, Niebiesko - Czerwoni odwiedzili w sumie 10 szkół i rozdali 5 tys. fankart z autografami.
 
W 2016 roku Piast Gliwice niesiony szansą i nadzieją na mistrzostwo, nagrał spot promocyjny „Nadchodzimy”, promujący wiosenną część sezonu. Kibice mogli przyjrzeć się przygotowaniom zawodników Piasta. Film obejrzało ponad 9,3 tysięcy internautów.
 
Na oficjalnym kanale YouTube Piasta Gliwice opublikowano również nagranie pt. „Niespodziewana wizyta”. Bohaterem byli: chłopiec o imieniu Oskar oraz hiszpański zawodnik Gerard Badia. Początkiem tej historii było zdjęcie zrobione po meczu Piasta z Wisłą Kraków, na którym widać chłopca proszącego Hiszpana o koszulkę. Piłkarz nie spełnił wówczas prośby, co zostało uchwycone na fotografii. Zawodnik pragnąc się zrehabilitować odnalazł młodego kibica, odwiedził go w szkole i wręczył mu upragnioną koszulkę.
 

Średnio mecze Piasta oglądało z trybun 6,4 tys. fanów piłki. Średnia frekwencja na meczach Piasta - według raportu - wzrosła o 39% w porównaniu z sezonem 2014/2015. Pod względem oglądalności telewizyjnej klub zajął piąte miejsce w Ekstraklasie (średnia oglądalność meczów Piasta wyniosła 112 tys.). 



Rozpoznawalność marki „Piast Gliwice” zanotowała ogromny wzrost. Szacowana wartość medialna wyniosła ponad 35 mln PLN i jest to 4. wynik w Ekstraklasie. Wskaźnik ten pokazuje ile sponsorzy musieliby wydać na reklamę, aby osiągnąć korzyści z ekspozycji marki, które daje im sponsoring klubu. Znacznie wzrosła również rozpoznawalność marki "Gliwice", której liczba ekspozycji telewizyjnych wyniosła 15044. To niemal tyle, co liczba ekspozycji Chorzowa, Katowic i Zabrza razem wziętych!

 

Dobre wyniki sportowe i aktywność marketingowa Piasta przełożyły się również na większe zainteresowanie gadżetami i koszulkami klubowymi, których liczba zwiększyła się w stosunku do dwóch poprzednich lat. W przyszłym roku klub planuje podwoić sprzedaż, gdyż otwarte zostały - i zostaną otwarte - kolejne punkty sprzedaży gadżetów klubowych. Liczba sprzedanych koszulek sezon do sezonu wzrosła o ponad 100%."
 
„Piast Gliwice odniósł spektakularny sukces sportowy zdobywając w sezonie 2015/2016 srebrny medal mistrzostw Polski. Z roku na rok sukcesywnie buduje coraz silniejszą pozycję w klasyfikacji finansowej klubów Ekstraklasy” - czytamy w raporcie, który przewiduje jeszcze lepszych wyników finansowych w przyszłej edycji rankingu. 
 
 
Biuro Prasowe
GKS Piast SA